POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY UPAMIĘTNIAJĄCY 40-LECIE WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

W dniu 13 grudnia 2021 r., w 40. rocznicę wprowadzenia przez gen. W. Jaruzelskiego stanu wojennego, w auli ZSO odbył się finał konkursu związanego z tą rocznicą. Konkurs zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących reprezentowany przez nauczycielki historii – Katarzynę Jasińską Kaliwodę i Katarzynę Maler oraz Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach, reprezentowana przez jej kierowniczkę, Jolantę Górak.
Uroczystość rozdania nagród poprowadzili uczniowie: Wiktoria Juchno i Jakub Klim. Krótką prezentację na temat stanu wojennego przedstawiła Katarzyna Maler, a Paulina Kaliwoda z klasy III i zaśpiewała utwór pt. „Ojczyzna”. Potem nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród książkowych ufundowanych przez Miejsko – Gminną Bibliotekę, pięknych dyplomów, wykonanych przez Lesława Jabłońskiego z MiGBP oraz drobnych upominków od Urzędu Miasta w Głubczycach.
W kategorii szkół podstawowych uczniowie mieli wykonać prace plastyczne upamiętniające stan wojenny. Oceniła je komisja w składzie: Jolanta Górak, dyrektorka Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej Barbara Piechaczek i nauczycielka plastyki i języka angielskiego Urszula Romanowicz.
Wyniki w tej kategorii były następujące:
– I miejsce – MAŁGORZATA CYKOWSKA z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Baborowie,
– II miejsce – MARIA ŚWIERCZAK z tej samej szkoły,
– III miejsce – ZUZANNA CHALIŃSKA ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Branicach,
– natomiast MARCIN GAJDA ze szkoły w Baborowie otrzymał wyróżnienie.
Uczestnikami konkursu byli również uczniowie ze szkół średnich, którzy musieli rozwiązać test wiedzy o początkach „Solidarności” i stanie wojennym.
W tej kategorii:
– I miejsce zajął SEBASTIAN BEDNARCZYK z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach,
– II miejsce – ZDZISŁAW MALCZEWSKI, również z głubczyckiego liceum,
– III miejsce – SZYMON OLEKSY z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach,
– wyróżniony został ŁUKASZ BIERNACKI z ZSO w Głubczycach.
Nauczycielami laureatów są: Bożena Bensz (ZSP w Baborowie), Zenobia Majewska (SP w Branicach), Andrzej Seń (ZSM w Głubczycach) oraz Katarzyna Jasińska – Kaliwoda i Katarzyna Maler z ZSO w Głubczycach. Serdecznie gratulujemy laureatom!

Katarzyna Maler

Prace plastyczne biorące udział w konkursie: